Kanada’da Vizyoner Bir Türk Genci

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

ABB Academy ailesinin yeni üyelerinden ve eğitim yaşamını Kanada Ontario Brock Üniversitesi’nde sürdüren Batuhan Öğretmen, eğitim ve spor yaşamını yurt dışında sürdürmek isteyen gençlere deneyimlerini aktardı.

Merhaba, ben Batuhan Öğretmen, dört yıl önce basketbol bursu alarak Kanada’ya geldim. Kanada ve Amerika’da 150’den fazla basketbol maçına çıktım. Basketbolun yanında futbol ve voleybol da oynadım. Katıldığım çeşitli turnuvalarda sayı rekoru ve en iyi oyuncu ödülleri aldım. Şu an Brock Üniversitesi’nde Spor Yöneticiliği bölümü 1.sınıfta okumaktayım. Yurt dışında yaşam, eğitim ve spor konuları ile ilgili tecrübelerimi sizlere bu siteden aktarıyor olacağım.

Ailenizden uzakta tek başınıza yurt dışında öğrenci olarak yaşamanın tabii ki avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Kanada’ya ilk geldiğimde 16 yaşındaydım. Kolay oldu kesinlikle demeyeceğim. Ama odağım basketboldu ve başarmalıydım. Hem iyi bir eğitim alabilmek hem de basketbol oynayabilmek için bulunduğum duruma adapte olmam lazımdı. Türkiye’de kalmaya devam etseydim eğitim sistemimizden dolayı “Spor ve Okul” arasında bir seçim yapmam gerekecekti. Türkiye’de sporu ve eğitimi aynı anda doğru bir şekilde almak henüz mümkün değil. Basketbol kadar okul da benim için bir hayli önemliydi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Basketbol bursum ile beraber yurt dışı maceram başlamış oldu. İstanbul’da İlköğretimi Devlet okullarında okumuş. Liseye ise Anakent Koleji’ne başlamıştım. Bir yıl İngilizce hazırlık okumuştum. Özetle İngilizcem orta seviyedeydi. Lise ikinci sınıfta Metropolitan Preparatory Academy’e başladığım zaman ağustos ayıydı, okul henüz kapalıydı ancak international (uluslararası) öğrenciler için ESL (ingilizce kursu) sınıfları açıktı . Sınıfta bir Brezilyalı, bir Japon bir de ben vardım. İlk bir iki gün sınıfta konuşulanlardan bihaberdim ancak bir ay sonra okul açıldığında epey ilerleme kaydetmiştim sonrası çorap söküğü gibi geldi zaten. Okulumda hiç Türk öğrenci olmaması bu konuda bana yardımcı oldu. (O zaman çok kızgındım ve böyle düşünmediğimi belirtmek isterim.)

Aile yanında kalıyor üç vasıta değiştirerek -20’ye varan soğuklarda okula ve antrenmanlarıma gidiyordum, ilk altı ayım bu şekilde geçti. Sonrasında tek vasıta ile gidebileceğim okula yakın oturan aile yanında kalmaya başladım. Ben bulunduğum ortama çabuk uyum sağlayanlardanım bu nedenle okul hayatımda, yaşadığım ülke ve şehirlerde, okul takımlarında, kulüp takımlarında ve kaldığım evlerde uyum sorunu yaşamadım. Bana göre özlem işin en zor kısmı. Maalesef yurt dışındaki evimizdeki yani Türkiye’deki rahatınızı (yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda olma durumu) özlüyorsunuz. Ailenizi, arkadaşlarınızı, yemeklere kadar her şeyi özlüyorsunuz. Her uzun tatilde Türkiye’ye geldim. Ailemde beni yalnız bırakmadı onlarda birkaç defa yanıma geldiler. İlk iki yılımda zaman zaman yurt dışında yaşamayı sorguladığım doğrudur. Ama ilk iki yılımdan sonra doğru seçim yapmış olmaktan dolayı mutluyum. 16 yaşımdan beri ailemden uzakta bana belirlenen bütçe ile geçinmeyi, yemeğimi yapmayı, çamaşırımı yıkamayı, alışveriş yapmayı, vs öğrendim. Ama en önemlisi kendi kendimin mentörü olmayı becerebildim.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi

Eğitim sistemi konusuna gelince, eğitmenlerin yaklaşımları bizim alıştığımızdan çok ama çok farklı. İyiye alışmak çok kolay oldu. Spor yapmanız, sanatla uğraşmanız çok önemli. Bu nedenle sanata ve spora çok büyük bir ilgi var. Çünkü spor ve sanat evrensel kavramlardır yani din, dil, ırk gibi konular spor ve sanatla bağdaştırılmaz.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişiİdman yapacaksınız diye derslere girmemeniz söz konusu değil. Asla ders saatleri ile idman saatleri çakışmıyor. Sene başından tüm planlar yapılmış ve sekteye uğramıyor. Diyelim ki okul takımının yıldız oyuncusu sizsiniz. Siz maça çıkmazsanız okul şampiyon olamayacak ama ders notlarınız kötü Coach sizi değil maç kadrosuna idmana bile almıyor. (tecrübeyle sabit ) Kanada’ya geldiğim ilk sene Ekim ayında East York Basketbol Kulübü seçmelerine girerek kazandım ve okul takımının yanı sıra kulüpte de basketbol oynamaya başladım. Ontario eyaletinin en iyi 10 takımı arasına girdik. Şehrin diğer ucunda olan idmanlara gidiş gelişimi kolaylaştırmak için coach’larım çok destek oldu. Kesinlikle herkes evinde hissettirmeye çalıştı ancak bu sıcaklığı her yerde bulmak kolay olmayabilir bu konuda biraz şanslı olduğumu söyleyebilirim.

Burslu olarak okumak beni motive ediyor. Maddi olarak para kazanmış oluyor ve kendinizle gurur duyuyorsunuz. Okuldaki havanız da farklı oluyor tabii. Filmlerde okul takımı maçlarındaki taraftar, heyecan ve spor salonlarının muhteşemliğine inanmamıştım. İlk maça çıktığımda filmlerde gördüğümün doğru olduğunu görünce çok şaşırmıştım. Muhteşem gerçekten. Türk olmaktan son derece mutlu ve gururluyum. Maalesef Türk olmanın Kanada’da veya başka ülkelerde faydasını görmek pek kolay değil ancak çevremizdeki kişilerin ülkemiz ile ilgili ön yargılarını değiştirmek bizlerin elinde. Üniversiteden mezun olduktan sonra isteğim basketbolcu olmak ve Türkiye’deki amatör spor dallarını kalkındırmak için çalışmalar yapmak olacak.

Bir sonraki yazımda Avrupa ve Kuzey Amerika Basketbolunun ve spor sistemlerinin farklılıklarına değiniyor olacağım.

Okuduğunuz için teşekkürler…

Batuhan Öğretmen

Soru ve görüşleriniz için iletişim adreslerim

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/batu-ogretmen-97484797/
Instagram: https://www.instagram.com/batuogretmen/?hl=en
Facebook: https://www.facebook.com/batuhan.ogretmen